Mepco, Sininen Meteoriitti ja Visual Management yhdistävät ratkaisunsa ja Microsoft-osaamisensa yhteisissä toimituksissa
Timantinkovat Microsoft-osaajat aloittivat yhteistyön
Eturivin tunnustetut Microsoft-asiantuntijat Mepco Oy, Sininen Meteoriitti Oy ja Visual Management Oy yhdistävät ratkaisunsa ja osaamisensa yhdeksi toimituskokonaisuudeksi. Integroitu järjestelmä- ja palvelukokonaisuus kattaa uusimpaan Microsoft-teknologiaan perustuvat ratkaisut liiketoimintaprosessien ohjaukseen, verkkopalveluihin ja analyyttiseen tietojenkäsittelyyn.
Yhteenliittymän asiakkaat voivat hankkia kokonaisratkaisunsa yhdeltä taholta. Osapuolten määrän väheneminen helpottaa hankintoja ja parantaa kustannustehokkuutta. Yhtiöt tarjoavat dynaamisen ja kustannustehokkaan Microsoft-teknologiaan perustuvan vaihtoehdon perinteisille kotimaisille ja ulkomaisille toimittajille. Yhteenliittymällä on palveluksessaan yhteensä 120 asiantuntijaa.
Mepco tuo kokonaisuuteen operatiiviset järjestelmänsä: uusimpiin Microsoft-teknologioihin ja etenkin Microsoft Dynamics -tuotteisiin perustuvat ratkaisut asiakkuudenhallintaan, toiminnanohjaukseen sekä palkka- ja henkilöstöhallintoon. Ratkaisut tähtäävät asiakkaiden liiketoimintaprosessien kasvavaan tehokkuuteen, kannattavuuteen ja kilpailukykyyn.
Sininen Meteoriitti rakentaa vaativia verkkopalveluja Microsoftin uusimmilla välineillä. Office System 2007 -tuotteisiin perustuvien portaaliratkaisujen ytimenä käytetään Microsoft Office SharePoint Server 2007 -ohjelmistoa sekä yrityksen omaa Meteor-alustaa. Portaalit ja verkkopalvelut integroidaan Mepcon liiketoimintajärjestelmiin valmiiden rajapintojen avulla. Sininen Meteoriitin osaaminen mahdollistaa lisäksi mm. Silverlight-käyttöliittymien ja Office Business Applications -sovellusten toteuttamisen; ratkaisujen avulla liiketoimintajärjestelmien ja tietovarastojen sisältämää tietoa voidaan jakaa loppukäyttäjille ja eri sidosryhmille.
Visual Management huolehtii liiketoiminnan ohjaamista, johtamista, päätöksentekoa ja suunnittelua tukevien Business Intelligence -ratkaisujen toteutuksesta. Myös tietovarasto- ja raportointiratkaisut hyödyntävät Microsoftin uusimpia alustaratkaisuja ja työkaluja, joita ovat muun muassa SQL Server 2005, Office PerformancePoint Server 2007 sekä Office System 2007. Raportoitava ja analysoitava tieto integroidaan Mepcon ja Sinisen Meteoriitin toimittamien järjestelmien kanssa asiakaskohtaisten tarpeiden mukaisesti, valmiita integraatiorajapintoja hyödyntäen.
Sovellustoimittajat kutsuivat yhteistyörenkaaseensa myös palvelinratkaisuja tarjoavan PCP Partner Oy:n. Yhtiö huolehtii hankkeissa tarpeen mukaan IT-infrastruktuuriin, tietoturvaan ja tietoliikenteeseen liittyvistä ratkaisuista ja palveluista.
Yhteenliitettynä kumppanusten ratkaisut muodostavat yhtenäisen, prosessit automatisoivan ja liiketoiminnalliset hyödyt maksimoivan järjestelmäkokonaisuuden. Yritysten tiivis yhteistyö ja Microsoftin taustatuki takaavat kokonaisratkaisujen tehokkaan ja riskittömän käyttöönoton. Yhteistyön myötä asiakkaille voidaan tarjota entistä kattavampia kokonaispalveluja uusimmilla Microsoft-teknologioilla.
– Olemme kaikki ansioituneet omien alojemme johtavina asiantuntijoina. Yhdessä olemme entistä vahvempia ja voimme tukea asiakkaidemme liiketoiminnallisia tavoitteita entistä paremmin ja kokonaisvaltaisemmin, toimitusjohtajat Markku Pekkola, Aki Antman ja Klaus Jokinen toteavat yhdessä.
– Osaavat kumppanit ovat meidän liiketoimintamme kivijalka. Valveutuneet asiakkaat vaativat osaamista ja Microsoft-teknologiaan erikoistuneita, sertifioituneita kumppaneita yhä enemmän. Liiketoiminta tarvitsee verkostoitumista ja nämä neljä yritystä ovat oivaltaneet yhteisöllisyyden voiman. Heidän palvelukokonaisuutensa tarjoaa asiakkaille vahvaa osaamista. Olemme mukana tukemassa heidän toimintaansa, Microsoftin toimitusjohtaja Ari Rahkonen kertoo.
Lisätietoja
Mepco Oy: toimitusjohtaja Markku Pekkola, puhelin 0400 233 150, lähetä sähköpostia
Sininen Meteoriitti Oy: toimitusjohtaja Aki Antman, puhelin 040 743 2377, lähetä sähköpostia
Visual Management Oy: toimitusjohtaja Klaus Jokinen, puhelin 040 777 6161, lähetä sähköpostia
PCP Partner Oy: toimitusjohtaja Jouni Erkkilä, puhelin 010 8360 317, lähetä sähköpostia
Sininen Meteoriitti Oy on uusimpaan Microsoft-teknologiaan perustuvien verkkopalvelujen kehittäjä ja toimittaja. Yhtiö on toteuttanut sekä useita suomalaisen tietoyhteiskunnan keskeisimpiä verkkopalveluja että lukuisia liiketoimintaratkaisuja alojensa johtaville yrityksille. Sininen Meteoriitti on Microsoftin sertifioitu Gold-kumppani. Noin 40 asiantuntijaa työllistävä yhtiö kuuluu maamme johtaviin Microsoft .NET -osaajiin; ansioidensa vuoksi yhtiö valittiin keväällä 2007 vuoden suomalaiseksi Microsoft-osaajaksi. Lisätiedot www.meteoriitti.com.
Visual Management Oy on analyyttisen tietojenkäsittelyn kokonaisvaltaisia ratkaisuja ja palveluja tarjoava asiantuntijayritys. Yhtiön uusimpaan Microsoft-teknologiaan perustuvat Business Intelligence -ratkaisut parantavat yritysten liiketoiminnan ohjattavuutta, ennustettavuutta ja kannattavuutta. Visual Management on Suomen johtava Microsoft-alustalla toimivien tietovarastojen kehittäjä ja sertifioitu Microsoft-kumppani. Lisätiedot: www.visualmanagement.net.
Mepco Oy kehittää ja toimittaa kokonaisvaltaisia ohjelmistoratkaisuja asiakkuudenhallintaan, toiminnanohjaukseen sekä palkka- ja henkilöstöhallintoon. Mepco yhdistää Microsoftin johtavat yritysohjelmistot ja teknologiat vahvaan ammattitaitoon, pitkään kokemukseen sekä asiakaslähtöiseen paikalliseen tukeen. Yhtiö on Microsoftin sertifioitu Gold-kumppani. Mepco valittiin vuoden 2007 Microsoft Dynamics -ratkaisukumppaniksi Suomessa. Lisäksi yhtiö nimettiin ainoana suomalaisena toimittajana vuoden 2007 Microsoft Dynamics Inner Circle parhaimmistoon. Yhtiön toimipaikat sijaitsevat Tampereella, Helsingissä ja Turussa. Lisätiedot www.mepco.fi.
PCP Partner Oy on vuonna 1993 perustettu ratkaisutoimittaja, jonka päätuotteita ovat asiantuntijapalvelut ja järjestelmätoimitukset. PCP Partner huolehtii asiakkaidensa IT-infrastruktuurista, tavoitteenaan korkea käytettävyys, turvallisuus ja vahva tuki liiketoiminnalle. Sertifioituna Gold-kumppanina PCP Partner toimii läheisessä yhteistyössä Microsoftin kanssa. Lisätiedot www.pcp.fi.
Ajankohtaista
- 23.8.2010
- Nopeuta CRM-järjestelmän käyttöä uusilla kopiointi- ja seurantatoiminnoilla
- 12.8.2010
- Laskutus ja reskontra SEPA-valmiuteen
- 4.8.2010
- Mepco nimettiin jälleen ainoana suomalaisena yrityksenä maailman parhaiden Microsoft Dynamics -toimittajien joukkoon
- 17.6.2010
- Hoida heinäkuun ALV-muutokset Dynamics AX:ssa hallitusti ja helposti
- 7.6.2010
- Arkistoi palkkakirjanpidon tositteet automaattisesti
- 2.6.2010
- Miten kasvatat liiketoimintaa asiakashallinnan verkkopalvelun avulla?
- 15.4.2010
- Vauhdita ostolaskujen kiertoa ja perintäprosessia Mepcon valmiilla Microsoft Dynamics AX -liittymillä
- 17.3.2010
- Mepcolta xRM-ratkaisu henkilöstöhallinnolle
- 15.3.2010
- Asiakkuudenhallintaa hankkeisiin ja projekteihin – myös määräaikaisesti
- 8.3.2010
- Hyödynnä palkka- ja henkilöstöjärjestelmän monet mahdollisuudet
- 26.2.2010
- Consummo Consulting Mepco HRM:n jälleenmyyjäksi Pohjois-Suomessa
- 23.2.2010
- Kehitysvammaisille nuorille annetut tietokoneet saivat jälleen iloisen vastaanoton
- 15.2.2010
- Lähetä ALV- ja veroilmoitukset suoraan Microsoft Dynamics AX -järjestelmästä
- 5.2.2010
- Mepco Suomen parhaimpien työpaikkojen listalle
- 4.2.2010
- Kokonaisvaltaista tukea ja kehittämistä Mepco HRM:n palvelusopimuksella
- 2.2.2010
- Mepco ja Pretax tiivistävät yhteistyötä omistusjärjestelyn avulla
- 29.1.2010
- Microsoft Dynamics CRM on nyt myös sähköisen markkinoinnin ratkaisu
- 22.1.2010
- Mepco Oy:n toimitusjohtajan katsaus vuoteen 2009: vakaata kasvua haastavissa olosuhteissa
- 22.1.2010
- Mepco ja Microsoft markkinoivat yhdessä asiantuntijaorganisaatioiden toimialaratkaisua
- 17.12.2009
- Matkapuhelin liitettävissä nyt kätevästi CRM-järjestelmään
- 11.12.2009
- Mepco kehittää energiayhtiöiden myyntiä ja asiakaspalvelua yhdessä Empowerin kanssa
- 24.11.2009
- Microsoftin suosittu asiakashallintaohjelmisto nyt verkkopalveluna
- 23.11.2009
- Säästä sähköisellä laskutuksella
- 11.11.2009
- Täydellinen liikkuvan työn ratkaisu yrityksille kiinteään kuukausihintaan
- 28.10.2009
- Aktivoi seurakuntayhteistyötä tehokkaalla yhteystietojärjestelmällä
- 27.10.2009
- Valmistaudu ALV-muutoksiin Microsoft Dynamics AX -ratkaisussa
- 6.10.2009
- Mepco Business Intelligence - roolipohjainen näkymä myyntiin, markkinointiin ja asiakaspalveluun
- 1.10.2009
- PHL-päivien arvonta suoritettu
- 16.9.2009
- Johda tiedolla - älykästä asiakkuudenhallintaa koulutustoimintaan
- 31.8.2009
- Markkinoiden nykyaikaisin palkka- ja henkilöstöjärjestelmä on nyt Mepco HRM
- 27.8.2009
- Päivitä CRM-järjestelmäsi riskittömästi Mepcon auditointipalvelujen avulla
- 13.8.2009
- Mepco nimettiin ainoana suomalaisena toimittajana Microsoft Dynamics Inner Circle -kärkiryhmään
- 10.6.2009
- Mepco Palkat sai Windows 7 -hyväksynnän ensimmäisten suomalaisten ohjelmistotuotteiden joukossa
- 9.6.2009
- StaffPoint laajentaa palkkapalveluihin – ratkaisuna Mepco Palkat
- 8.6.2009
- Mepcolta ratkaisu toimittajatietojen ja hankintaprosessien hallintaan
- 8.6.2009
- CRM-käyttäjien taidot ajan tasalle Mepcon koulutuspalvelujen avulla
- 4.3.2009
- Logiumin tiedonkeruuratkaisut täydentävät Mepcon palkka- ja henkilöstöjärjestelmää
- 23.2.2009
- MepcoPro – rekrytoiva koulutusohjelma palkka- ja henkilöstöhallintoon
- 5.2.2009
- Mepco Oy:n toimitusjohtajan katsaus vuoteen 2008: tasaista kasvua ja vastuullista yhteistyötä
- 12.1.2009
- Kehitysvammaisille lahjoitetut tietokoneet saivat innostuneen vastaanoton
- 9.12.2008
- Mepcon verkkosivusto uusittu
- 20.11.2008
- Projektipäivien palkinto arvottu
- 10.10.2008
- Mepco sai hyvät arvosanat HRM-asiakkaidensa asiakastyytyväisyystutkimuksessa
- 22.9.2008
- Tasavertaisia tietotyökaluja kehitysvammaisille ihmisille
- 20.11.2007
- Uuden sukupolven palkka- ja henkilöstöjärjestelmä Soneran palvelukeskuksesta
- 20.11.2007
- Sonera, Microsoft ja Mepco tarjoavat liiketoimintaratkaisuja kuukausivuokralla
- 25.10.2007
- Mepco tehostaa toiminnanohjauksen tukipalvelujaan
- 4.10.2007
- Timantinkovat Microsoft-osaajat aloittivat yhteistyön
- 1.10.2007
- PHL-päivien palkinto arvottu
- 29.12.2006
- Uuden sukupolven palkka- ja henkilöstöjärjestelmän kehitys ja myynti etenevät suunnitelmien mukaisesti


